Dłuższa żywotność lakieru, ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zarysowaniami i zanieczyszczeniami, ułatwiona pielęgnacja samochodu – to tylko niektóre z zalet, jakie zapewniają folie i powłoki ceramiczne. To najlepsza ochrona, jaką możesz zapewnić swojemu pojazdowi. Jednak, aby faktycznie była skuteczna, musisz wiedzieć, jak dbać o auto zabezpieczone folią lub powłoką ceramiczną. Przygotowaliśmy szczegółowy poradnik na ten temat – zapraszamy do artykułu.
Nasze auta każdego dnia są wystawione na działanie szkodliwych czynników i uszkodzenia. Na szczęście salony autodetailngu mają na to odpowiedź – samoregenerująca folia bezbarwna jest w stanie zabezpieczyć lakier samochodowy przed zarysowaniami, odpryskami, a nawet korozją.
Na oklejenie samochodu folią decydują się zarówno właściciele pojazdów nowych, jak i używanych. W przypadku aut używanych folia pozwala na niepogłębianie i tak powstałych już zniszczeń lakieru. A w przypadku aut z salonu? Cóż, obecnie powłoki lakiernicze niestety są o wiele bardziej podatne na zarysowania (jest to związane ze zmianą składu chemicznego lakierów). Dlatego i w jednym, i w drugim przypadku warto więc skorzystać z ochrony, jaką zapewnia folia ochronna PPF.
Podsumowując, do najważniejszych zalet, jakie niesie za sobą aplikacja folii PPF zaliczamy:
Warto jednak wiedzieć, że folia będzie długotrwale chronić Twój samochód, jeśli zostanie prawidłowo zaaplikowana, a Ty w późniejszym czasie będziesz pielęgnował auto oklejone folią w prawidłowy sposób.
Jak to zrobić? W kwestii aplikacji, warto odwiedzić profesjonalne studio detailingu – założenie folii wymaga bowiem doświadczenia, wiedzy i niesamowitej precyzji, a detailerzy znają się na rzeczy.
Pozostaje jeszcze kolejny punkt – jak dbać o auto zabezpieczone folią PPF? Nie jest to wcale bardzo skomplikowane, jednak trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach.
Pierwszą jest mycie auta oklejonego folią. Zacznijmy od tego, że pierwsze mycie po oklejeniu auta powinieneś wykonać dopiero po upływie około tygodnia. Zaleca się korzystanie z mycia ręcznego , które po prostu jest bezpieczne – nie doprowadzi do uszkodzenia folii, czy tym bardziej powłoki lakierniczej. Powinieneś używać rękawicy z owczej wełny i wody z dodatkiem delikatnych środków myjących o odpowiednim pH. Oczywiście najlepsze jest stosowanie profesjonalnej, dedykowanej chemii (pamiętaj przy tym, że innych kosmetyków używa się do folii błyszczących, a innych do folii matowych), ale nie martw się – nie jest to konieczne. Dobrą praktyką jest także zastosowanie aktywnej piany, która rozpuści początkowe największe zabrudzenia.
Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób myć samochód z folią, umów się na profesjonalnie mycie auta w salonie detailingu.
Dodatkowo pamiętaj również o tym, by:
Przesadne nie będzie stwierdzenie, że powłoki ceramiczne to przełomowa technologia ochrony lakieru. Powłoka wiąże się z lakierem samochodowym, tworząc na karoserii dodatkową warstwę zabezpieczająca o grubości do kilku mikronów.
Tym samym powłoka ceramiczna stanowi odporne zabezpieczenie lakieru samochodowego przed:
Po utwardzeniu powłoka ceramiczna tworzy na lakierze szklistą warstwę ochronną, która wyróżnia się trwałością i odpornością. Gwarantuje także doskonały efekt hydrofobowy, czyli efekt odpychania i spływania wody, co znacznie ułatwia pielęgnację – zanieczyszczeniom trudniej przylgnąć do karoserii, więc usuwanie brudu staje się łatwiejsze. Dodatkowo powłoka ceramiczna na auto wzmacnia strukturę lakieru, zapewnia efektowny, szklisty blask pojazdu oraz wspaniale podkreśla i wydobywa głębie koloru.
Jak dbać o auto zabezpieczone powłoką ceramiczną?
Wydajność i trwałość powłoki ceramicznej zależą zarówno od jakości użytego preparatu, poprawności nałożenia oraz od dalszej eksploatacji auta. Tak, jak i w przypadku aplikacji folii i tym razem istnieje kilka zaleceń, do których należy się stosować, aby powłoka ceramiczna nie została uszkodzona.
Po pierwsze musisz pamiętać, że powłoka ceramiczna wymaga utwardzenia i podczas tego procesu jest narażona na drobne uszkodzenia. Pełne utwardzenie może trwać nawet ponad tydzień (jest to zależne od rodzaju powłoki oraz czynników środowiskowych). W tym czasie powinieneś unikać pozostawiania na karoserii zabrudzeń, parkowania w pełnym słońcu czy parkowania pod drzewami.
Generalnie zasady dbania o powłokę są bardzo podobne do tych przedstawionych w poprzednim akapicie. Przede wszystkim aplikacja powłoki ceramicznej wyklucza możliwość korzystania z myjni automatycznych. Przecież nie po to inwestujesz w ochronę swojego auta, żeby za moment to wszystko zrujnować. Auto z powłoką ceramiczną należy myć ręcznie, z należytą starannością. Najlepiej najpierw nałożyć aktywną pianę, aby rozpuścić największy brud, a następnie myć auto metodą na dwa wiadra. Jeśli chcesz samodzielnie myć swój samochód, to warto, żebyś zaopatrzył się w odpowiednie kosmetyki samochodowe dobrej jakości, o neutralnym pH. Jeśli nie jesteś pewien, jaka pielęgnacja będzie najlepsza, umów się na konsultację w zaufanym salonie auto detailingu – specjaliści z pewnością udzielą Ci najlepszych porad.
Zarówno folia PPF, jak i powłoka ceramiczna są bardzo dobrymi i cenionymi rozwiązaniami. Głównym zadaniem folii jest zabezpieczenie lakieru przed uszkodzeniami mechanicznymi – odpryskami i zarysowaniami. Powłoka ceramiczna z kolei ma różne właściwości – ochronne, hydrofobowe i nadające niezwykle wysoki połysk.
Proste zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzone w odpowiedni sposób zagwarantują trwałość i wysoki poziom bezpieczeństwa w przypadku obu rozwiązań. Zdecyduj, które będzie lepsze dla Ciebie i ciesz się zadbanym samochodem przez długi, długi czas. A jeśli potrzebujesz profesjonalnej porady w tym temacie, odwiedź którąś z naszych lokalizacji, chętnie doradzimy co będzie najlepszym wyborem dla Ciebie i Twojego auta!