Długa podróż samochodem kończy się całą masą insektów na przedniej szybie, lusterkach i karoserii? Niestety, zwłaszcza latem i na początku jesieni to nieuniknione. Warto jednak wiedzieć, że to problem nie tylko natury estetycznej. Nieusunięte owady mogą stanowić dużą szkodę dla karoserii, a także znacznie ograniczają widoczność podczas jazdy. Jak uporać się z umyciem insektów z karoserii? Podpowiadamy – zapraszamy do artykułu.
Usuwanie owadów z karoserii – jak zrobić to bezpiecznie?
Choć owady na karoserii mogą wydawać się błahym problemem, wcale tak nie jest. A powodów, dla których należy je usunąć jest co najmniej kilka.
Pierwszym są oczywiście kwestie wizualne. Zadbane, czyste auto to wizytówka każdego kierowcy, a masa małych, ciemnych punktów na szybie i karoserii nie wygląda dobrze. Zwłaszcza na samochodach o jasnym lakierze – wtedy plamki od razu rzucają się w oczy.
Kolejny powód jest jeszcze bardziej istotny – to właśnie lakier! Im szybciej usuniemy z karoserii owady, tym lepiej. Jeśli dopuścimy do zaschnięcia insektów na lakierze, narobimy sobie sporo kłopotów. Przede wszystkim narazimy lakier na trwałe uszkodzenia wierzchniej warstwy i powstawanie ognisk korozji. Co równie istotne, kiedy pozostałości insektów zaschną na karoserii, ich usunięcie będzie jeszcze trudniejsze. Zmuszeni będziemy do szorowania karoserii, a stąd już szybka droga do porysowania lakieru samochodowego.
Kolejnym niesprzymieńcem w walce z usuwaniem owadów z karoserii jest deszcz, zwłaszcza w połączeniu z późniejszą ekspozycją auta na promienie słoneczne. Insekty pozostawione na lakierze rozpuszczają się podczas deszczu, tworząc kwaśny odczyn, wyjątkowo nieprzyjazny dla naszego auta. Odczyn wchodzi bowiem w reakcje z lakierem samochodowym i wżerając się w niego, trwale uszkadza jego powłokę. W konsekwencji prowadzi to do powstawania plam i odbarwień, wyjątkowo trudnych do usunięcia.
Na sam koniec najważniejsza kwestia – bezpieczeństwo. Niestety insekty na karoserii to niejedyny problem. Owady na szybie samochodu i na reflektorach w dużym stopniu pogarszają widoczność kierowcy. Jest to równie niebezpieczne podczas jazdy nocą, bowiem wtedy plamy po owadach rozszczepiają światła aut jadących z naprzeciwka, co oślepia kierowcę.
Jak usunąć owady z karoserii?
Skoro wiemy już, że insektów z karoserii i szyb trzeba się pozbyć, czas dowiedzieć się w jaki sposób. Bo to także jest niezmiernie ważne. Nieumiejętne podejście do problemu także może odbić się na kondycji naszego samochodu. Usuwanie insektów za pomocą wody pod ciśnieniem nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście, wysokie ciśnienie sprawi, że pozbędziemy się insektów, ale zbyt nieostrożne zbliżenie węża z wodą może spowodować znaczne uszkodzenie lakieru.
Podobny skutek odniesieniemy myjąc auto ręcznie za pomocą nieprzystosowanych do tego preparatów i narzędzi. Nieodpowiednie ścierki czy gąbki w połączeniu z nieprofesjonalnym preparatem do czyszczenia również odbija się negatywnie na karoserii naszego samochodu.
Wniosek jest jeden – usuwanie owadów z karoserii powinno odbywać się za pomocą specjalnych środków lub przez specjalistów.
Jak bezpiecznie usunąć insekty z samochodu?
To, jaki środek do usuwania owadów należy zastosować zależy od kilku czynników. Trzeba zwrócić uwagę na stan karoserii, poziom ochrony lakieru oraz skuteczność działania preparatu. Dlatego tak istotne jest np. pH stosowanego przez nas preparatu.
Jak dowiedzieć się, który środek będzie odpowiedni do naszego pojazdu? W tym celu najlepiej wybrać się do profesjonalnego studia auto detailingu. Tam, specjaliści po ocenie stanu karoserii, dobiorą preparat i będą w stanie zaproponować dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci usługi woskowania lakieru lub aplikacji powłoki ceramicznej.