Regularne mycie samochodu, delikatne usuwanie zanieczyszczeń czy garażowanie auta – nawet tak istotne czynności nie są w stanie zmienić tego, że po kilku latach użytkowania pojazdu, stan lakieru ulegnie pogorszeniu. Dlaczego tak się dzieje? Co ma na to wpływ? I czy jesteśmy w stanie zrobić cokolwiek, by zapobiec degradacji lakieru samochodowego? Podpowiadamy – zapraszamy do artykułu.
Wprowadzone już jakiś czas temu unijne przepisy dotyczące ochrony środowiska wymusiły na producentach aut wprowadzenie zmiany w składzie lakierów samochodowych. I tak, szkodliwe dla środowiska i ludzkiego zdrowia ołów i toulen zostały definitywnie zakazane. Czy to dobrze? Dla środowiska? Tak. Dla ludzi? Tak? Dla lakieru samochodowego? Niekoniecznie.
Te, poniekąd toksyczne, związki odpowiadały m.in. za twardość lakieru. Zastąpienie ich w składzie wodą przyspieszyło proces degradacji lakieru samochodowego. Miękkie powłoki lakiernicze bardzo łatwo porysować. Dlatego odpowiednie zabezpieczenie lakieru to aktualnie konieczność i obowiązek każdego kierowcy, który chce zadbać o estetykę samochodu.
Powłoki ceramiczne mają szereg zalet i nieocenionych właściwości. Do najważniejszych z nich z pewnością zaliczymy:
Wysokiej jakości powłoki ceramiczne separują lakier samochodowy od wody i zanieczyszczeń. Dzięki temu o wiele prościej utrzymać auto w nienagannym stanie i czystości. Hydrofobowość sprawia bowiem, że auto „odpycha” brud, więc mycie samochodu staje się bardzo proste.
Jednak nie to jest najważniejsze. Powłoka ceramiczna skutecznie chroni lakier o każdej porze roku – wiosną i latem przed promieniami UV, jesienią przed kwaśnymi deszczami, a zimą przed solą drogową. Powłoka, tworząc niewidzialną warstwę na powierzchni lakieru, chroni go również przed mikro uszkodzeniami mechanicznymi i zarysowaniami.
Co więcej, powłoki ceramiczne stanowią także bardzo dobrą barierę przed wybarwieniami powodowanymi przez substancje o odczynie kwasowym, takimi jak np. ptasie odchody czy owady. Fabryczny lakier samochodowy nie jest w stanie poradzić sobie z takimi zanieczyszczeniami. Na lakierze pojawiają się charakterystyczne plamy i wżery.
Często spotykamy się z przekonaniem, że aplikacja powłoki ceramicznej jest zbliżona do aplikacji wosku. Jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Aplikacja powłoki ceramicznej wymaga bowiem wykonania wieloetapowego przygotowania powierzchni lakieru samochodowego i co więcej – w ściśle określonych warunkach. Istotna jest m.in. temperatura, odpowiednie oświetlenie, a nawet wilgotność powietrza.
Jak wygląda proces aplikacji powłoki ceramicznej? Przede wszystkim należy zadbać o stan lakieru. Trzeba wykonać m.in.:
Dopiero po odpowiednim przygotowaniu auta można zaaplikować powłokę ceramiczną.
I tak, i nie. To zależy.
Odpowiednio zaaplikowana powłoka ceramiczna ochroni lakier Twojego auta przed blaknięciem i odbarwieniami powodowanymi przez owady czy ptasie odchody oraz mikro zarysowaniami. Zapewni również połysk i podkreśli kolor lakieru. Właściwości hydrofobowe ułatwią codzienne utrzymanie auta w czystości. Nie ma jednak szans, że powłoka ceramiczna ochroni lakier przed szkodami parkingowymi takimi jak drobne zarysowania czy drobne obicia, nie poradzi sobie również w starciu w kamykami powodującymi odpryski lakieru w trakcie jazdy. Jeśli spotkasz się ze sprzedawcą obiecującym taką ochronę to możesz mieć pewność, że zależy mu jedynie na „dopięciu” sprzedaży.. Naszym zdaniem takie postępowanie nie ma sensu, a klient ma prawo wiedzieć jakiego efektu realnie może oczekiwać. Maksymalny stopień ochrony lakieru auta zapewni jedynie dobrej jakości folia PPF – jest to fizyczna bariera między lakierem, a środowiskiem zewnętrznym. I jeśli zależy Ci na bezkompromisowej ochronie Twojego auta już wkrótce przybliżymy Ci tą opcję zabezpieczenia.
A jeśli już dziś chcesz zyskać pewność, że lakier Twojego samochodu będzie w pełni chroniony, sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami – z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.