Poznaj nasze wszystkie lokalizacje
Woskowanie samochodu – jak zrobić to dobrze? - Auto Spa & Car Detailing Poznań

Woskowanie samochodu – jak zrobić to dobrze?

Mateusz Strzelczyk

Specjalista ds. detailingu

+ 48 723 424 008

Kilka słów o twardym wosku i jego zaletach.

Prawidłowe mycie auta jest niesamowicie istotne, jednak trzeba mieć na uwadze, że odpowiednie dbanie o samochód nie ogranicza się wyłącznie do regularnego mycia. Woda i szampon to zaledwie połowa sukcesu. Za pozostałe 50% odpowiada aplikowany później preparat ochronny. Czy można zabezpieczyć lakier samochodowy, gdy nie planujemy inwestycji w ceramikę lub folię PPF? Woskowanie auta jest odpowiedzią na to pytanie. Co daje twardy wosk? Jak poprawnie go aplikować? Ile kosztuje woskowanie samochodu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania – zapraszamy do artykułu.

Twardy wosk – czy warto?

Lakier samochodu każdego dnia jest narażony na niekorzystne działanie wielu czynników – deszcz, śnieg, promieniowanie UV, drobinki z asfaltu, sól drogowa, insekty, żywica z drzew. Te i inne elementy wpływają nie tylko na wygląd samochodu, ale również na stan powłoki lakierniczej Twojego auta. Woskowanie samochodu pozwoli Ci zadbać o aspekty wizualne, a dodatkowo odpowiednio zabezpieczy lakier przed osadzaniem się i trwałym przywieraniem zabrudzeń.

Jakie efekty daje twardy wosk? To co najbardziej rzuca się w oczy to pięknie nabłyszczony lakier. Twardy wosk poprawia również przejrzystość lakieru. Nawoskowana karoseria zyskuje połysk i głęboki, wyrazisty kolor. Karoseria po uprzednim oczyszczeniu lakieru i aplikacji twardego wosku lśni niczym tafla lodu i cieszy oko. Jednak zalety twardego wosku to o wiele więcej niż tylko efekt wizualny.

Odpowiednie woskowanie samochodu zapewnia należytą ochronę lakieru przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, zarówno środowiskowymi, jak i atmosferycznymi. Wosk w swoim składzie zawiera składniki, które służą do zabezpieczania karoserii:

 • wosk wypełnia niedoskonałości lakieru. Dzięki czemu drobne zarysowania stają się mniej widoczne.
 • ochrona przed żrącym działaniem ptasich odchodów oraz kwaśnych opadów,
 • zapobiegania osadzaniu się oraz przywieraniu zabrudzeń.

Woskowanie samochodu – jakich błędów unikać?

Musisz wiedzieć, że woskowanie samochodu wymaga odpowiedniego przygotowania lakieru. Zanim nałożysz twardy wosk, należy dokładnie umyć auto. W tym celu powinieneś użyć dedykowanego szamponu lub piany aktywnej. Najlepiej sprawdza się metoda mycia na dwa wiadra, która chroni lakier przed powstawaniem zarysowań w trakcie mycia. Auto należy także dokładnie spłukać i osuszyć, aby nie pozostawić żadnych zacieków.

Mycie samochodu metodą na dwa wiadra w Auto Spa / © AutoSpa Plaza Poznań

Następnie trzeba wykonać dekontaminację – o czym niestety często się zapomina! – i ponownie umyć auto. Dopiero tak przygotowana karoseria nadaje się do woskowania.

Musisz również pamiętać, że woskowanie auta powinno być wykonywane w odpowiedniej temperaturze. Nie można woskować samochodu w pełnym słońcu. Efekt nieumiejętnej pracy z woskiem może być opłakany w skutkach i zdecydowanie daleki od oczekiwań.

Proces woskowania auta jest czasochłonny, pracochłonny i wymaga zapewnienia odpowiednich warunków. Z tego powodu większość kierowców decyduje się na oddanie samochodu na woskowanie auta w ręce profesjonalistów. My zajmujemy się Twoim autem – Ty masz czas, aby wykorzystać go jak lubisz.

Aplikacja twardego wosku – jak robimy to w Auto Spa?

Jeśli zależy Ci na oddaniu swojego auta w ręce specjalistów w swoim fachu zaufaj naszemu doświadczeniu. Zabezpieczenie twardym woskiem polega na nałożeniu niewielkiej ilości wosku na lakier samochodu za pomocą padów, następnie dokładnym rozprowadzeniu preparatu i opracowaniu tego fragmentu karoserii. Czynności te powtarza się tak długo, aż wosk zostanie nałożony na całą powierzchnię lakieru 2-3krotnie. Woskowanie samochodu wraz z odpowiednim przygotowaniem lakieru zamknęliśmy w pakiecie Shine+ i przeprowadzamy go wieloetapowo.

Kroki wyglądają następująco:

 • Aplikacja piany aktywnej.
 • Wieloetapowe mycie nadwozia bezpieczną metodą „na dwa wiadra”.
 • Mycie nadkoli, wnęk drzwiowych i felg.
 • Dekontaminacja powierzchni lakieru.
 • Mycie oraz osuszenie samochodu.
 • Odtłuszczenie powierzchni lakieru.
 • Mycie oraz osuszenie samochodu.
 • Aplikacja twardego wosku – Zymol Glasur.
 • Aplikacja niewidzialnej wycieraczki.
 • Zabezpieczenie tworzyw sztucznych na zewnątrz samochodu, reflektorów i świateł.
 • Pielęgnacja wnętrza basic.
Bezpieczne osuszanie lakieru przy użyciu ręczników detailingowych w Auto Spa / © AutoSpa Plaza Poznań

Shine + to jeden z naszych bestsellerów – Twoje auto zostaje wypielęgnowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wosk poprawi wygląd lakieru i zabezpieczy karoserię przed szkodliwymi czynnikami na 3-6 miesięcy w zależności od tego jak na co dzień dbasz o swoje auto. To oczywiste, że twardy wosk nie zapewni ochrony lakieru na poziomie porównywalnym z powłoką ceramiczną lub bezkonkurencyjną ochroną jaką zapewnia folią PPF. Aplikacja twardego wosku to idealny kompromis między umiarkowaną ceną, a należytą ochroną. Efekt świeżo nawoskowanego auta z pewnością ucieszy oko i pozwoli na dłuższe utrzymanie lakieru w czystości ułatwiając bieżącą pielęgnację. Zaufaj naszemu doświadczeniu i powierz swój samochód w ręce specjalistów.

Sprawdź naszą ofertę i  przekonaj się, jak wiele możemy dla Ciebie zrobić!

Zamów kontakt z ekspertem

Przedstawimy Ci najlepsze rozwiązanie dla Twojego samochodu.

Mateusz Strzelczyk

Specjalista ds. detailingu

+48 723 424 008

  Obserwuj nas na instagramie @autospa_poznan

  Zajrzyj na nasz instagram i obserwuj nasze realizacje!